wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia drewniane

Nieadekwatnie konserwowane ogrodzenia drewniane ekspresowo się niszczą i mogą bezpowrotnie stracić swój pierwotny wdzięk i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na płot pożądane byłoby poznać rodzaje konserwacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna należy rozpocząć od dokładnego i sumiennego przygotowania materiału na ogrodzenie, bowiem od tego zależy rezultat finalny naszych prac. Przed użyciem produktów do osłony i ozdoby ogrodzeń z drewna kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz owadami. Kiedy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, należy nanosić kolejne amalgamaty, jakie asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ten wersja płotów jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz