środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVCGostynina na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na ogrodzenie z plastiku na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenia plastykowe na plot i furtę sztachetowa konstruuje się z skał różnego konturu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych kształtach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz